Jak uchronić się przed chorobami wenerycznymi?

Mimo, że lata 60-te dawno minęły, hippisi i wolna miłość odeszły w zapomnienie a do szkół wprowadzono przedmioty o życiu seksualnym człowieka to problematyka chorób wenerycznych wciąż jest na czasie. Choroby przenoszone drogą płciową wciąż są bardzo wstydliwym tematem. Dużo osób mimo, że jest świadomych zarażenia stara się bagatelizować objawy lub leczy się sama domowymi sposobami a u lekarza pojawiają się dopiero kiedy jest naprawdę źle.

Posiadanie stałego partnera seksualnego jest jednym z elementów zapobiegania zarażenia się chorobą weneryczną. Ale jeśli prowadzimy aktywne życie seksualne i często zmieniamy partnerów należy wprowadzić dodatkowe środki ostrożności. Najskuteczniejszą metodą chroniącą przed zarażeniem chorobą weneryczną jest używanie prezerwatywy. Prezerwatywa – w przeciwieństwie do żeli, maści, pigułek etc. – daje mechaniczną ochronę przed przenikaniem się bakterii od zarażonego partnera. W czasie kiedy nie uprawiamy sexu warto stosować profilaktykę zabezpieczającą przed łatwym zarażeniem chorobą weneryczną. Taka profilaktyka to m. in. dbanie o prawidłową higienę intymną. Na co dzień należy stosować specjalne żele do higieny intymnej, podmywać się po każdym stosunku i skorzystaniu z toalety. W aptekach i drogeriach można kupić chusteczki do higieny intymnej, które stanowią wystarczającą alternatywę dla żeli a niewielkie rozmiary i wygoda stosowania sprawiają, że można je nosić ze sobą w torebce i używać w toalecie w pracy czy miejscu publicznym.

Wśród objawów zakażenia chorobą weneryczną można wymienić m. in. świąd, pieczenie czy zaczerwienienie miejsc intymnych. Niektóre z chorób przenoszonych drogą płciową objawiają się wykwitami w tych miejscach i łatwo zauważyć kiedy coś jest nie tak. Ale są też choroby (np. wirus HIV) przebiegające nieomal bezobjawowo i z tego względu jeśli prowadzimy aktywne życie seksualne należy profilaktycznie badać się co kilka miesięcy. Po wykryciu choroby wenerycznej należy także pamiętać o poinformowaniu o tym aktualnych i byłych partnerów, których nieświadomie mogliśmy zarazić.